Co jsou enzymy?

Enzymy

patří k poměrně mladým objevům, a přestože je to JEN něco málo přes sto let, co se jimi začali vědci zabývat, dnes jich známe několik tisíc druhů. Enzymy jsou ve své podstatě bílkoviny. Jejich hlavním charakteristickým rysem je, že dokáží působit již ve velmi malém množství. Jsou to biokatalyzátory, tzn., že snižují vstupní energii reakce tak, aby mohla proběhnut, navíc reakci urychlují.

Každý z mnoha druhů enzymů se účastní specifického druhu chemické reakce, pro kterou je určen. Jednou z důležitých funkcí enzymů, na kterých přímo závisí život a růst organismů, je schopnost jednotlivých enzymů štěpit a rozkládat různé složité molekuly na menší řetězce, které jsou organismy schopné strávit a které se tak stávají zdrojem energie pro jejich další růst.

Enzymy hrají v našem životě podstatně důležitější úlohu, než si vůbec dovedeme představit. Jen naše tělo jich obsahuje zhruba 3. tisíce druhů. Bez enzymů by v našem těle neproběhla v podstatě žádná chemická reakce. Něco tak samozřejmého, co nejsme schopni ani postřehnout, a při tom na tom záleží náš život... Enzymy jsou zodpovědné za trávení, vylučování, hojení ran (srážlivost krve), regeneraci organismu, funkci mozku, imunitu, ale také rozmnožování (DNA), „vděčíme“ jim za stárnutí...

Pro naše účely je nejdůležitější pochopit alespoň částečně roli enzymů v procesu trávení, protože na podobném principu pracují také všechny naše přípravky.

Trávicí enzymy pomáhají zpracovat a využít potravu (přeměňovat cukry, tuky a bílkoviny na energii). Bohužel zabezpečují také funkci zcela opačnou, přebytečnou přijatou energii spolehlivě přeměňují v tuky, které se nám ukládají na nejméně vhodných místech.

Enzymy velmi citlivě reagují na teplotu prostředí, ve kterém se nacházejí. Zatímco zvýšení tělesné teploty (teplota, horečka) správné druhy enzymů vyburcuje k podání maximálního výkonu, příliš vysoká teplota je zabíjí. Vědci dokázali, že tepelnou úpravou (například zeleniny) se připravujeme o velké množství nenahraditelných enzymů, které tímto způsobem přípravy jídla zabijeme. Po takto upraveném jídle je tělo při trávení odkázáno na své vlastní zdroje enzymů. Ty se začínají uvolňovat už v ústech - jsou obsaženy ve slinách. Po spolknutí sousta začíná spolupracovat produkcí enzymů i trávicí soustava a začíná tak doslova enzymatická symfonie. Nezapojuje se jen žaludek, ale také slinivka břišní a předhánějí se v tvorbě enzymů, které je třeba k trávení konkrétního druhu jídla.

Není bez zajímavosti, že zatímco miminko do jednoho roku má ve svém trávicím traktu jen jeden druh enzymu-pepsin, zdravý dospělý člověk jich má 41. Stačí, aby jeden z nich přestal fungovat a okamžitě to na svém těle poznáme.

Enzymům vděčíme za tvrdé sýry, dobré víno, pivo, destiláty….Bez enzymů by nám nevykynulo těsto a i o kysaném zelí bychom si mohli nechat jen zdát. Bez enzymů bychom nevyprali....

Naše produkty prošly mnohaletým vývojem, který zaručuje jejich optimální vlastnosti a pomáhá dosáhnout očekávaného výsledku. Obsahují široké spektrum enzymů v poměrech, které jsou nejvhodnější pro intenzifikaci čistícího efektu v kalovém hospodářství.